Czerkasy (Ukraina)
Podpisanie umowy: 13 września 2000 roku
Jedno z najbardziej malowniczych ukraińskich miast, położone na prawym brzegu Dniepru, w odległości 240 kilometrów od Kijowa, liczące ok. 300 tys. mieszkańców. Dzięki bardzo dogodnemu położeniu Czerkasy stały się administracyjnym, gospodarczym, naukowym oraz kulturalnym centrum obwodu czerkaskiego. Obecnie miasto jest największym w regionie ośrodkiem przemysłu chemicznego, elektromaszynowego, włókienniczego, materiałów budowlanych oraz przetwórstwa spożywczego. Uroku miastu dodaje zapora na Dnieprze, która tworzy malowniczy zalew o walorach turystyczno-wypoczynkowych. Bogata i burzliwa historia miasta opiewana jest w narodowych pieśniach i poezji, głównie w twórczości wybitnego ukraińskiego poety, Tarasa Szewczenki.
Odwiedź oficjalną stronę miasta: www.rada.cherkassy.ua
Krzemieńczuk (Ukraina)
Podpisanie umowy: 30 czerwca 2004 roku
Miasto położone w środkowej części Ukrainy, nad Dnieprem, w obwodzie połtawskim, liczące ok. 250 tys. mieszkańców. Miasto powstało w drugiej połowie XVI w. jako kresowa osada kozacka w Rzeczypospolitej. To polski król Jan Kazimierz nadał miastu prawa miejskie. Obecnie to największe miasto przemysłowe obwodu połtawskiego należące do ośmiu najbardziej rozwiniętych miast Ukrainy. Przez ponad 200 lat Krzemieńczuk słynął z targów, które pod względem obrotów handlowych zajmowały wiodące miejsce w kraju. Na północ od miasta, na Dnieprze, znajduje się elektrownia wodna oraz sztuczny zbiornik wodny. Ponadto miasto pozostaje wciąż ważnym węzłem komunikacji kolejowej. W Krzemieńczuku znajdują się znane w Europie zakłady przemysłowe: rafineria ropy naftowej, zakłady budowy samochodów ciężarowych “KRAZ”, największy w Europie zakład produkcji kół i podwozi.
Odwiedź oficjalną stronę miasta: www.kremen.gov.ua
POZOSTAŁE MIASTA PARTNERSKIE BYDGOSZCZY
Kragujewiec (Serbia)
Podpisanie umowy: 23 lipca 1971 roku
180-tysięczne miast położone nad Lepenicą, 125 kilometrów na południe od Belgradu. To gospodarcze, akademickie, administracyjne i kulturalne centrum regionu Szumadija, i całej Serbii. W Kragujevcu znajdują się duże zakłady przemysłu motoryzacyjnego i zbrojeniowego. Wytwarzane są tam samochody marki Yugo, wcześniej – Zastava. W mieście powstały pierwsze w Serbii: sąd, gimnazjum, drukarnia i teatr. W czasie drugiej wojny światowej w wyniku akcji odwetowej hitlerowcy rozstrzelali ponad tysiąc mieszkańców miasta, wśród których były dzieci. Dla upamiętnienia tej tragedii corocznie odbywają się manifestacje oraz imprezy o charakterze antywojennym, w tym Międzynarodowy Salon Karykatury Antywojennej. Ciekawa oferta turystyczna obejmuje kulturalne, historyczne oraz naturalne dziedzictwo miasta i okolic. Wokół Kragujevca rozciąga się pasmo górskie Rudnik i Gledic. Brak dużych rzek rekompensują sztuczne jeziora.
Odwiedź oficjalną stronę miasta: www.kragujevac.rs
Manheim (Niemcy)
Podpisanie umowy: 26 listopada 1991 roku
Miasto w zachodniej części Niemiec, położone w widłach Renu i Neckaru, w kraju związkowym Badenia- Wirtembergia, liczące ok. 316 tys. mieszkańców. Wraz z położonym na przeciwnym brzegu Renu miastem Ludwigshaven tworzy duży kompleks przemysłowo-handlowy z silnie rozwiniętym przemysłem maszynowym, elektrotechnicznym, włókienniczym i chemicznym, a także spożywczym. W mieście znajdują się zakłady przetwórstwa paliw płynnych, węzeł kolejowy i drogowy, duży port śródlądowy oraz port lotniczy. W XVIII w. miasto rozwinęło się w ośrodek kulturalny o europejskim znaczeniu, w Mannheim otwarto pierwszy niemiecki Teatr Narodowy. Mannheim jest miastem eleganckim, otwartym i tolerancyjnym, a sztuka i kultura otaczane są szczególną opieką. Miasto stanowi obecnie gospodarcze, naukowe i kulturalne centrum Trójkąta Renu-Neckaru, łącząc zabytki elektorskie, budowle barokowe z nowoczesną architekturą, a także szeroką ofertą handlową i kulturalną.
Odwiedź oficjalną stronę miasta: www.mannheim.de
Perth (Szkocja)
Podpisanie umowy: 9 maja 1998 roku
Historia tego 43-tysięcznego miasta, położonego w regionie Tayside, nad rzeką Tay jest niezwykle bogata. Było ono pierwszą stolicą Szkotów, przez kilka wieków koronowano tu królewskie głowy, zbierał się rycerski parlament. Dopiero po śmierci Jakuba I w 1437 r. stolicę Szkocji przeniesiono z Perth do Edynburga. Obecnie okręg Perth & Kinross liczy ok. 100 tys. mieszkańców. Jest ważnym ośrodkiem finansowym, handlowym, drzewnym, szklarskim oraz przemysłu rolniczego i chemicznego. Do portu, przy ujściu rzeki Tay do morza Północnego, zawijają statki po zboże, drewno i whisky. To także znany ośrodek turystyczny. Na terenie miasta znajdują: hala widowiskowa, muzeum (Perth Museum and Art Gallery), galerie sztuki, oraz piękny XVII-wieczny most łączący dwie części miasta. Historia miasta inspirowała Szekspira, jego urodą zachwycał się Walter Scott. Perth jest dużym skupiskiem Polonii, osiadłej głównie po zakończeniu II Wojny Światowej. Na terenie miasta znajduje się największy w Szkocji cmentarz polskich żołnierzy. Podpisanie umowy przyczyniło się do utworzenia w 2003r. Towarzystwu Przyjaciół Miasta Perth w Bydgoszczy.
Odwiedź oficjalną stronę miasta: www.pkc.gov.uk
Pitesti (Rumunia)
Umowę podpisano 22 czerwca 2007 roku
Miasto, dawniej po polsku nazywane Piteszt, położone jest w sercu Rumunii, w oddaleniu 110 km od Bukaresztu. Rozciąga się nad dwiema rzekami na terytorium 4073 ha. Nazywane stolicą tulipanów, może poszczycić się corocznym festiwalem „Tulipanowa Symfonia”, który stał się tradycja miasta. To ośrodek historyczny, ekonomiczny, kulturalny i sportowy w Rumunii – należy do czołówki miast, znanych jako centrum przemysłu petrochemicznego i motoryzacyjnego (w pobliżu fabryka Dacia-Renault). Miłośnicy kultury i sztuki mogą wybierać spośród muzeów, teatrów, kin, a spragnieni wrażeń sportowych, kibicować na miejskim stadionie przeznaczonym dla 2000 widzów, lub popływać w basenie olimpijskim. Pitesti wciąż się rozwija, wokół powstają nowoczesne budowle, centra handlowe i biurowce, ale to tulipany stanowią stały element pejzażu tego urokliwego miasta.
Odwiedź oficjalną stronę miasta: www.primariapitesti.ro
Ningbo (Chiny)
Podpisanie umowy: 28 grudnia 2005 roku
Miasto przemysłowe, położone nad Morzem Wschodniochińskim, w prowincji Zhejiang, która należy do jednej z najmniejszych, ale najlepiej rozwiniętych w Chinach. Prowincję zamieszkuje około 45 mln osób – z czego samo Ningbo – 5,43 mln. Ningbo słynie z portu morskiego, drugiego co do wielkości w kraju. W mieście znajdują się trzy strefy ekonomiczne o znaczeniu ogólnokrajowym, dzięki czemu Ningbo jest nie tylko prężnym ośrodkiem przemysłu stoczniowego, ale również silnym ośrodkiem przemysłu tekstylnego oraz prężnym ośrodkiem przemysłu chemicznego. Ningbo to także piękne krajobrazy i bogate dziedzictwo kulturowe. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – także dlatego, że prowincję Zhejiang zamieszkuje 47 różnych mniejszości narodowych. Występuje tu typowo monsunowy klimat. Miasto najlepiej odwiedzić w okresie od marca do listopada- szansa na ładną pogodę jest wtedy największa.
Odwiedź oficjalną stronę miasta: www.ningbo.gov.cn
Reggio Emilia (Włochy)
Podpisanie umowy: 12 kwietnia 1962 roku
Reggio Emilia to 133-tysięczne miasto położone w północnych Włoszech, w regionie Emilia- Romania, na Nizinie Padańskiej. Emilia-Romania, kraina żyznej ziemi uprawnej, zabytkowych miast i przemysłu, jest jednym z najlepiej rozwiniętych regionów we Włoszech. Cały region uważa się za “kulinarne centrum” Włoch. Niektóre znane towary eksportowe Włoch – szynka parmeńska i parmezan – pochodzą właśnie z regionu Emilia Romania. Krajobraz tej części Włoch jest bardzo zróżnicowany- od wzgórz Apeninów na południu, do płaskich pól Niziny Padu na północy. Reggio Emilia jest ośrodkiem handlu rolniczego oraz przemysłu spożywczego, farmaceutycznego i środków transportu (tabor kolejowy). W Reggio Emilia znajduje się port lotniczy, węzeł kolejowy i drogowy. To również ważny ośrodek kulturalny; w mieście znajdują się liczne muzea (m.in. Muzeum Wina z urządzeniami do produkcji), katedry, kościoły z okresu średniowiecza, renesansu baroku. Miasto ma szczególne znaczenie dla Polaków – tu powstał “Mazurek Dąbrowskiego”, a fakt ten upamiętnia istniejące w mieście Muzeum Hymnu Polskiego.
Odwiedź oficjalną stronę miasta: www.comune.re.it
Wilhelmshaven (Niemcy)
Podpisanie umowy: 19 kwietnia 2006 roku
Miasto położone nad zatoką Jade (Morze Północne) i kanałem Ems-Jade, w kraju związkowym Dolna Saksonia, liczące ok. 90 tys. mieszkańców. Obecnie to duży port morski, służący głównie przywozowi ropy naftowej, połączony rurociągami z rafineriami w Hamburgu, Zagłębiu Ruhry, Wesseling. W mieście znajdują się zakłady przemysłu petrochemicznego, chemicznego, stoczniowego, precyzyjnego, maszynowego oraz spożywczego. Wilhelmshaven jest jednym z sześciu ośrodków badań morskich (trzy instytuty badawcze) i główną bazą marynarki wojennej Niemiec. Morze inspiruje nie tylko naukowców, ale przyciąga do miasta rzesze turystów. Przypływy i odpływy stanowią ogromną atrakcję turystyczną – podczas obserwacji tego niesamowitego zjawiska, można wejść w głąb morza nawet do dwóch kilometrów. Inną atrakcją miasta jest oceanarium, a nieformalny symbol miasta to foka, której wizerunek można znaleźć na pocztówkach, kubkach i innych pamiątkach. Najważniejsze zabytki to kościół Neuende (częściowo XIII w.), podgrodzie zamku Kniphausen (XV-XVI w.) oraz ratusz (1928-1929).
Odwiedź oficjalną stronę miasta: www.wilhelmshaven.de
Patras (Grecja)
Podpisanie umowy: 8 października 2004 roku
Miasto położone w południowo-zachodniej Grecji, w północnej części Peloponezu, liczące ok. 170 tys. mieszkańców. Uważane jest za jedno z piękniejszych miast Grecji. Swoim mieszkańcom i gościom oferuje wiele wspaniałych atrakcji: teatry, galerie sztuki, przytulne kafejki, puby, restauracje, biblioteki. Miasto tętni życiem podczas karnawału obchodzonego co roku na przełomie lutego i marca, który swoim rozmachem ustępuje tylko karnawałowi w Rio de Janeiro i Wenecji. Latem miasto ożywa dzięki festiwalowi, podczas którego prezentowane są sztuki współczesnych i klasycznych greckich dramaturgów oraz koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej. Warto odwiedzić sklepy z winami oferujące markowe wina najlepszych szczepów. Jednym z ciekawszych obiektów jest udostępniona do zwiedzania wytwórnia win Achaia Clauss, gdzie można dokładnie przyjrzeć się technologii wyrobu tego trunku, a po zwiedzaniu zakupić doskonałe wina po cenach producenta. Na szczególną uwagę zasługują beczki ze stuletnim, słodkim, czerwonym winem, którego nazwa pochodzi od imienia ukochanej założyciela wytwórni, Mavrodafni.
Odwiedź oficjalną stronę miasta: www.patras.gr
Pawłodar (Kazachstan)
Podpisanie umowy: 10 kwietnia 1997 roku
Miasto położone w północno – wschodnim Kazachstanie nad rzeką Irtysz, liczące ok. 330 tys. mieszkańców, w tym 5 tys. Polaków. Obecnie miasto jest jednym z centrów przemysłu maszynowego, środków transportu, drzewnego, budowlanego, hutnictwa aluminium, oraz przetwórstwa ropy naftowej. Do szybkiego rozwoju miasta przyczyniło się dobre położenie geograficzne, pokłady węgla kamiennego, miedzi, złota, srebra i innych rzadkich metali. W mieście znajdują się dwie szkoły wyższe, port lotniczy, port rzeczny, a w pobliżu- elektrownia cieplna. Z biegiem czasu miasto stało się również kulturalnym centrum regionu: powstały dwa teatry (Teatr Muzyczno – Dramatyczny i Rosyjski Teatr Dramatyczny), muzeum sztuki i muzeum historyczne; kinoteatry, szkoły wyższe, dziesiątki szkół podstawowych i średnich. Pawłodar to miasto wielonarodowe zamieszkałe przez Kazachów, Rosjan, Polaków, Ukraińców, Białorusinów, Niemców, Mołdawian, Gruzinów i Uzbeków oraz Tadżyków.
Odwiedź oficjalną stronę miasta: www.pavlodar.ru
Hartford (Connecticut, USA)
Podpisanie umowy: 30 września 1996 roku
Stolica stanu Connecticut, położona nad rzeką o tej samej nazwie, licząca ok. 140 tys. mieszkańców, natomiast zespół miejski Hartford-New Britain-Middletown – zamieszkuje 1,1 mln mieszkańców. Miasto stanowi ważny węzeł drogowy i kolejowy. Znajduje się tu wiele instytucji kulturalnych, m.in. muzeum sztuki. Hartford jest także siedzibą kilku dużych przedsiębiorstw finansowych. Prestiż miasta podnosi znany i liczący się w USA Uniwersytet założony w 1955 r.
Odwiedź oficjalną stronę miasta: www.hartford.gov