Фестиваль традиційної та народної музики ETHNIESY /БЕРЕЗЕНЬ/
Szalona zabawa, tańce, przytupy, a ze sceny energetyczna muzyka pełna rytmów z głębi tradycji. ETHNIESY, to Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej organizowany od 2013 roku w Bydgoszczy przez Miejskie Centrum Kultury. To jedyny w regionie kujawsko-pomorskim festiwal prezentujący muzykę tradycyjną i ludową, a także mocna marka w świecie polskiego etno. Gościły na nim najważniejsze zespoły polskiej sceny „muzyki korzeni” Festiwal Ethniesy to już wiosenna tradycja i doskonała okazja by poznać bardzo różnorodną muzykę tradycyjną z różnych regionów Polski (choć nie tylko). Będziemy prezentować najlepszych artystów, którzy pełnymi garściami czerpią z dorobku kultury ludowej, przefiltrowują ją przez współczesną wrażliwość i doświadczenia, i tak przedstawiają na scenie. W 2020 roku ETHNIESY odbędą się w dniach 19-22 marca. Dzięki Ethniesom, tradycją stało się, że moment przejścia zimy w wiosnę w MCK przeżywamy na ludowo. Zew natury sprawia, że chcemy tańczyć, wzruszać się, poznawać i temu właśnie służą Ethniesy!
Бидгощський оперний фестиваль /КВІТЕНЬ – ТРАВЕНЬ/
Od 1994 roku odbywa się on corocznie i jest to największy tego typu w Polsce przegląd najciekawszych dokonań teatrów muzycznych – krajowych i zagranicznych. Idea zorganizowania wielkiego operowego festiwalu natchnęła entuzjazmem ku temu projektowi władze, sponsorów i społeczność regionu Pomorza i Kujaw. Bydgoskie Festiwale Operowe odbywają się w najnowocześniej wyposażonym teatrze operowym. Na pięknej, wielkiej scenie bydgoskiej Opery Nova , doroczne spotkanie wyznaczają sobie wiosną teatry operowe z kraju i zespoły zagraniczne. Dwa festiwalowe tygodnie to czas spotkań twórców, ludzi kultury z entuzjastami różnorodnych gatunków muzycznych: opery, operetki, musicalu, baletu: klasycznego i nowoczesnego oraz znakomita forma promocji tych sztuk. Tradycją jest, iż pierwszy ze spektakli to premiera w wykonaniu Opery Nova. Kolejne wieczory przeznaczamy na prezentacje zaproszonych Teatrów. Festiwalom towarzyszyły wystawy, przegląd filmów muzycznych na DVD, a także (od 2008 r.) przegląd oper kameralnych: Operowe Forum Młodych, w wykonaniu studentów polskich i zagranicznych uczelni muzycznych. XXVII BFo odbywać się będzie od 25 kwietnia do 10 maja 2020 r.
Фестиваль анімаційного кіно ANIMOCJE /КВІТЕНЬ/
Animocje, to festiwal filmowy koncentrujący się na ambitnym i poszukującym swojego wyrazu artystycznego kinie animowanym. Widzowie festiwalu mają możliwośc zapoznania się z najciekawszymi twórcami oraz filmami oraz dowiedzieć się o nieograniczonych możliwościach animacji. Organizatorzy dają też szansę praktycznego poznania tej dziedziny sztuki poprzez rozbudowaną sekcję edukacyjno-warsztatową. Priorytetem programowym festiwalu jest poszukiwanie odważnych, ciekawych i innowacyjnych rozwiązań stosowanych w animacji oraz nieszablonowego wykorzystywania tradycyjnych technik. Międzynarodowy charakter festiwalu stanowi doskonałą okazję do poznania najnowszych produkcji z całego świata. Pokazy specjalne animowanych filmów pełnometrażowych i tematyczne projekcje metraży krótkich pozwalają odkryć animację w nowych kontekstach. Niezwykle ważne są np. powiązania animacji z innymi sztukami – muzyką, grami komputerowymi, sztukami wizualnymi i aktorstwem. Od 2014 roku nasz festiwal przyznaje – jako jedyny w Polsce – Nagrodę za Szczególne Osiągnięcia w Dziedzinie Dubbingu, która trafia do Mistrzyń i Mistrzów dubbingu w filmach animowanych. Wizyta na Animocjach to wielkie przeżycie i artystyczna uczta.
Drums Fusion /ТРАВЕНЬ – ЧЕРВЕНЬ/
Bydgoski festiwal Drums Fusion eksponuje muzyczne osiągnięcia perkusistów, stawiając ich na piedestale. Festiwal wyrósł z przekonania, że Bydgoszcz jest miastem perkusistów. Wszystko zaczęło się w 2007 roku, kiedy Miejski Ośrodek Kultury w Bydgoszczy, zainspirowany wielkimi sukcesami bydgoskich muzyków, jak i odnosząc się do odbywającego się w latach osiemdziesiątych Międzynarodowego Forum Perkusyjnego, gdzie występowała czołówka nie tylko polskich profesorów perkusji, postanowił wykorzystać ich potencjał i zorganizować cykl koncertów promujących ich osiągnięcia. Tak powstał festiwal. Obecnie Bydgoszcz znana jest w całej Polsce ze wspaniałej szkoły perkusyjnej, głównie jazzowej, ale nie tylko. Ścisła czołówka to Piotr Biskupski, Jacek Pelc, Marcin Jahr, Łukasz Żyta. Na co dzień współpracują z najlepszymi muzykami sceny jazzowej. Festiwal Drums Fusion poświęcony jest właśnie im – perkusistom, którzy zazwyczaj pozostają schowani na tyłach sceny, pokazuje bogactwo ich dorobku i różnorodność stylistyczną. Drums Fusion to swoiste eksperymenty muzyczno-artystyczne, które pokazują, ile mocy i energii drzemie w perkusji oraz próba nawiązania na scenie muzycznego dialogu, swoista bitwa na perkusje. Najbliższa edycja festiwalu odbędzie się w dniach 30 maja – 6 czerwca 2020 r.
Бидгощські музичні імпресії /ЧЕРВЕНЬ/
Bydgoskie Impresje Muzyczne albo, jak kto woli, Międzynarodowe Spotkania Muzykującej Młodzieży, po raz pierwszy odbyły się w roku 1977. Do Bydgoszczy zaczęły zjeżdżać polskie i zagraniczne zespoły z wielu krajów i o różnorodnym charakterze. Chyba żaden rodzaj muzyki nie został pominięty. Było chóralnie, orkiestrowo, jazzowo, rockowo i folkowo – swoisty muzyczny miszmasz. Wkrótce okazało się, że międzynarodowe towarzystwo doskonale się czuje nad Brdą, a wspólne muzykowanie stanowi ciekawą ofertę aktywnego wypoczynku. Ponadto na najlepszych czekały statuetki – Struny – i inne nagrody.
Impresje miały zawsze „coś”, co sprawiało, że zespoły wracały, nieraz po latach, do Bydgoszczy na kolejne edycje. BIM gościł w Filharmonii i Operze, w Akademii Muzycznej, Teatrze Polskim, Muszli Koncertowej i na Starym Rynku, w kościołach i klubach. Były konkursy i nagrody, koncerty, wspólne wycieczki, spotkania narodowe, ogniska, dyskoteki. Mało wolnego czasu i mnóstwo radości, gorączka przygotowań, festiwalowe emocje, późne powroty i żal, że właśnie mija. Dlaczego ciągle się w to bawimy? Jesteśmy tego pewni – dopóki młodzi muzycy będą chcieli do nas przyjeżdżać, dopóty będziemy na nich czekać, aby wspólnie dzielić się radością i poznawać różne barwy muzyki.
Річка музики у Бидгощі /ЛИПЕНЬ – СЕРПЕНЬ/
Rzeka Muzyki to letni cykl koncertów nad Brdą w bydgoskim Amfiteatrze Opery Nova. Jest to propozycja dla wszystkich turystów oraz mieszkańców Bydgoszczy, którzy na nowo chcą odkryć uroki zarówno muzyki klasycznej, jak i niebanalnej scenerii miasta nad Brdą. Podczas wydarzenia na scenie występują muzycy, prezentując niekiedy zupełnie inne spojrzenie na powagę tzw. „kultury wysokiej”. Rokrocznie, przez dwa miesiące wakacji, podczas cotygodniowych niedzielnych spotkań, na scenie zbudowanej na Brdzie odbywają się występy od muzyki klasycznej, przez jazzową, filmową, operetkową aż do klezmerskiej. Uzupełnieniem cyklu Rzeka Muzyki są koncerty Rzeki Muzyki Młodych skierowane do młodego odbiorcy i przez młodych artystów realizowane. Rzeka Muzyki na stałe wpisała się już w wakacyjny kalendarz wydarzeń. Dzięki temu, Bydgoszcz kojarzona jest jako Miasto Muzyki na Wodzie, natomiast publiczność może spodziewać się zawsze dużych wrażeń podczas koncertów nad Brdą.
Бидгощський музичний фестиваль /ВЕРЕСЕНЬ – ЖОВТЕНЬ/
Bydgoski Festiwal Muzyczny (BFM) organizowany przez Filharmonię Pomorską im. Ignacego Jana Paderewskiego to jedna z najstarszych, cyklicznych, międzynarodowych imprez w Polsce, o najdłuższej tradycji w regionie kujawsko-pomorskim, prezentująca muzykę poważną – dawną i współczesną. Festiwal cechuje różnorodność form i stylów, jednakże istotnym ich wyróżnikiem jest wysoki poziom wykonawczy, gwarantowany przez zapraszanych do Bydgoszczy wybitnych artystów polskich i zagranicznych. Głównym celem festiwalu jest promocja kultury wysokiej ze szczególnym uwypukleniem polskiej twórczości, w tym zapomnianych utworów muzycznych polskich kompozytorów. Program koncertów obejmuje szerokie spektrum gatunków i form muzycznych, zaczerpniętych z niemal wszystkich epok. Festiwal po raz pierwszy odbył się w maju 1963 roku, zorganizowany przez Filharmonię Pomorską im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Ideą pierwszych pięciu festiwali muzycznych w latach 1963-1967 było prezentowanie na estradach koncertowych wydobytych z zapomnienia lub nowo odkrytych przez muzykologów utworów muzyki polskiej od XVII do XIX w. Stąd imprezy nazwano Festiwalami Muzyki Polskiej.
Фестиваль Прапрем’єр /ЖОВТЕНЬ/
Festiwal Prapremier to ogólnopolski festiwal teatralny organizowany od roku 2002 przez Teatr Polski w Bydgoszczy (zawsze jesienią). Jego program obejmuje prapremiery sztuk teatralnych. Pomysłodawcą festiwalu był ówczesny dyrektor Teatru Polskiego – Adam Orzechowski. Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza głośne i ważne spektakle, które istotnie wpływają na życie teatralne w wymiarze zarówno ogólnopolskim, jak i międzynarodowym. Festiwal Prapremier gościł wielu wybitnych reżyserów (np. Monika Strzępka, Ewelina Marciniak, Maja Kleczewska, Piotr Cieplak, Marcin Liber czy Paweł Passini) oraz aktorów (np. Katarzyna Figura, Anna Dymna, Krzysztof Globisz czy Jan Peszek), którzy poprzez sceniczne interpretacje zmieniają rzeczywistość. W ramach dodatkowych przedsięwzięć festiwalowych realizowane są różne typu projekty, słuchowiska, dyskusje/debaty, koprodukcje ogólnopolskie i międzynarodowe.
Фестиваль сучасної музики та візуальних мистецтв «MÓZG FESTIVAL» (Мозок Фестиваль) /ЖОВТЕНЬ/
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych „Mózg Festival” jest spotkaniem artystów tworzących i poruszających się we wszystkich rejonach muzyki współczesnej, sztuki performance, audio i wideo instalacji, w których muzyka odgrywa istotną rolę. Do udziału w festiwalu zapraszani są artyści z całego świata, gdyż jednym z założeń festiwalu jest jego wielokulturowość oraz prezentacje sprzyjające poznawaniu i rozumieniu wieloaspektowości kultur. Festiwal prezentuje najnowsze techniki wykonawcze oraz połączenia interdyscyplinarne w kontekście i poszanowaniu tradycji. Do udziału w festiwalu zapraszane są wybitne indywidualności świata sztuki oraz młodzi artyści, których dotychczasowe działania noszą znamiona wyjątkowych. Wszystkie działania artystyczne traktowane są jako środek, który prowadzić ma do głębszego poznania otaczającej nas rzeczywistości i przemian zachodzących na świecie. Nadchodzące trzy lata festiwalu odbywać się będą pod hasłem “Sztuka jak droga do rozumienia”, bo to właśnie sztuka, w szczególności ta współczesna, jest narzędziem do uruchamiania ukrytych wewnątrz mózgu, możliwości rozumienia tego co nas otacza.
Бидгощський джазовий фестиваль жовтень /ЛИСТОПАД/
Bydgoszcz Jazz Festiwal jest wydarzeniem należącym do najbardziej prestiżowych w naszym regionie. W czasie dotychczasowych edycji miłośnicy muzyki synkopowanej mogli usłyszeć gwiazdy światowego jazzu, jak również artystów polskich i regionalnych. I edycja Bydgoskiego Festiwalu Jazzowego Bydgoszcz Jazz Festival odbyła się w październiku 2003r. jako kontynuacja tradycji wcześniejszych festiwali jazzowych w Bydgoszczy, które sięgają lat 70 ubiegłego stulecia. Koncerty różniące się stylistycznie bardzo urozmaicały i uatrakcyjniały wszystkie edycje festiwalowe, a olbrzymie zainteresowanie potwierdza zasadność i potrzebę tej inicjatywy. Koncerty festiwalowe Bydgoszcz Jazz Festival odbywają się na przełomie października i listopada na terenie całego miasta m.in. w Eljazz Club, Teatrze Polskim, Operze Nova w Bydgoszczy oraz Filharmonii Pomorskiej. Zainteresowanie Festiwalem z roku na rok jest coraz większe, a organizatorzy stale poszerzają formułę festiwalu. Głównym organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Jazzowe ELJAZZ.
Фестиваль камерної музики «MUZYKA U ŹRÓDEŁ» (Музика у витоків) /ЖОВТЕНЬ – ЛИСТОПАД/
Festiwal realizowany jest przez Fundację Muzyka u Źródeł. Głównym założeniem organizatorów jest popularyzowanie kameralistyki i przedstawienie jej wielobarwnego, atrakcyjnego oblicza, stwarzając jednocześnie festiwalowym gościom jak najlepsze warunki do odbioru muzyki. Niekwestionowanym atutem festiwalu jest jego miejsce – zabytkowa stacja pomp, w której obecnie mieści się Muzeum Wodociągów. Gospodarzem obiektu są bydgoskie Wodociągi, które od początku festiwalu są jego głównym mecenasem. Jest to doskonała akustycznie sala, pochodząca z końca XIX w., usytuowana w otoczeniu ujęć źródlanej wody. Miejsce to podczas festiwalu pełni rolę sali koncertowej otwartej dla szerokiego grona słuchaczy. Koncerty odbywają się w listopadzie, wieczorną porą, przy lampce wina lub szklaneczce źródlanej wody, a gości z dala wita ciepły blask ognia. Wartością imprezy jest niewątpliwie jej program – wielkie dzieła światowej kameralistyki, grane są obok koncertów jazzowych czy muzyki z pogranicza gatunków. Zawsze wspólnym mianownikiem jest wysoki poziom artystyczny. Bez wątpienia na atmosferę koncertów mają wpływ ludzie – zaproszeni artyści, na co dzień występujący w najlepszych salach koncertowych na świecie oraz ci, którzy dopiero są u progu swojej kariery.