You are currently viewing Polska stolica NATO świętuje!

Polska stolica NATO świętuje!

W Bydgoszczy trwają uroczystości związane z 25-leciem wstąpienia Polski do NATO. Świętowanie potrwa do soboty.

Dokładnie 12 marca 1999 roku w amerykańskim Independence ówczesny minister spraw zagranicznych RP prof. Bronisław Geremek przekazał na ręce Sekretarz Stanu USA Madeleine Albright podpisany akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Udział w sojuszu obronnym wspólnie z gospodarczymi i militarnymi potęgami świata zadecydował o umocnieniu naszego bezpieczeństwa.


W konsekwencji tej przełomowej decyzji, kilka lat po akcesji Polski do NATO, w Bydgoszczy, siedzibie jednego z największych i najważniejszych wojskowych garnizonów w kraju, powstało Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC), które w tym roku świętuje jubileusz 20-lecia działalności. Bydgoski ośrodek jest jednym z zaledwie dwóch centrów szkoleniowych Sił Sojuszniczych na świecie i wraz z pozostałymi jednostkami sojuszu działającymi w naszym mieście – Grupą Integracyjną Sił NATO, 3. Batalionem Łączności NATO, Centrum Eksperckim Policji Wojskowych NATO oraz Zespołem Wsparcia Teleinformatycznego NATO, buduje wizerunek Bydgoszczy jako polskiej stolicy NATO.

Doceniając ważną rolę NATO w Bydgoszczy we wtorek rozpoczęliśmy świętowanie 25-lecia przyjęcia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Najpierw w Alei Dębów Honorowych przy al. Ossolińskich odznaczono dąb im. NATO i JFTC. Dokonali tego m.in. prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, wojewoda Michał Sztybel oraz dowódcy bydgoskich jednostek NATO.

– Politycy często mają różne zdania. Ale 25 lat temu wszyscy, którym na sercu było bezpieczeństwo Polski, wszyscy, którzy widzieli w tym szansę mówili jednym głosem. Dziś widać, jak ważna była to decyzja – mówił prezydent Rafał Bruski.
O godz. 14 rozpoczęły się oficjalne uroczystości na Starym Rynku. Pojawiły się tam władze miasta, województwa i samorządowe, a także przedstawiciele wojsk sojuszniczych służących w pięciu znajdujących się w naszym mieście jednostek NATO, a także żołnierze Garnizonu Bydgoszcz. Odegrano hymny Polski i NATO, a zgromadzeni na Starym Rynku bydgoszczanki i bydgoszczanie mogli podziwiać również defiladę podczas której zaprezentowano flagi wszystkich państw wchodzących w skład sojuszu.

 – Kiedy ćwierć wieku temu Polska wstępowała do NATO, wydawało się, że doświadczenia minionych wojen staną się dla świata wystarczającą przestrogą, by nigdy więcej nie rozwiązywać sporów na drodze konfliktów zbrojnych. Niestety. Czas pokazał, że było to myślenie życzeniowe. Dziś, gdy ponownie nad Europą pojawiło się widmo niepokoju, świat jak nigdy dotąd potrzebuje okazania zdecydowanej siły sojuszu i międzynarodowej solidarności – mówił Prezydent Bydgoszczy.


– Jako gospodarz Bydgoszczy, świętującej obecnie Rok NATO i JFTC, cieszę się, że w budowanie tego zbiorowego systemu bezpieczeństwa w znaczący sposób wpisuje się również nasze miasto. Jestem dumny, że dla wielu oficerów i żołnierzy państw NATO Bydgoszcz stała się nie tylko miejscem służby, ale również miejscem do życia i wypoczynku. Jestem głęboko przekonany, że wojskowi ze wszystkich armii Sojuszu Północnoatlantyckiego, którzy przyjeżdżają tutaj pracować i się szkolić, wyjeżdżając z naszego miasta nieść będą w sercu Bydgoszcz i zawsze z sympatią wracać – nie tylko myślami – nad Brdę i Wisłę – dodawał Rafał Bruski.


Podczas uroczystości prezydent Bydgoszczy wspólnie z wojewodą kujawsko-pomorskim Michałem Sztyblem, marszałkiem województwa Piotrem Całbeckim wręczyli pamiątkowe ryngrafy dowódcy Garnizonu Bydgoszcz i Szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz dowódcom bydgoskich jednostek NATO.

 Drogie mieszkanki i mieszkańcy Bydgoszczy, dziękujemy Wam za gościnność. Życzliwość i sympatia, z jaką się tutaj spotykamy, czynni naszą pracę przyjemną i łatwiejszą. Jesteśmy szczęśliwy, że możemy być tutaj – mówił gen. bryg. Petr Svoboda, zastępca Dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO.


Na koniec złożone zostały kwiaty pod pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej.

Wtorkowa uroczystość była pierwszym akordem świętowania tej ważnej daty. Już w sobotę (16.03) zapraszamy mieszkanki i mieszkańców miasta na piknik militarny do Bydgoskiego Centrum Wystawienniczo-Targowego.
W trakcie imprezy będzie można zapoznać się ze specyfiką działania poszczególnych jednostek NATO, obejrzeć tematyczne wystawy przedstawiające drogę Polski do NATO oraz występy zaproszonych artystów, w tym orkiestry wojskowej. Oczywiście nie zabraknie także tradycyjnej grochówki, kiełbasek i chleba ze smalcem. Impreza planowana jest w godzinach od 11.00 do 16.00, a oficjalne rozpoczęcie i powitanie uczestników przez dowódców zaplanowano na godz. 12.00.