You are currently viewing Czerkasy dziękują Bydgoszczy za wsparcie

Czerkasy dziękują Bydgoszczy za wsparcie

Czerkasy dziękują za wsparcie jakie Bydgoszcz udziela swojemu partnerskiemu miastu od początku agresji Rosji na Ukrainę. W środę (21.02) prezydent Rafał Bruski odebrał order im. Ostafija Daszkiewicza, najwyższe odznaczenie przyznawane przez miasto Czerkasy.

Order wręczył prezydentowi Jurij Trenkin, sekretarz Rady Miasta Czerkasy.
– Od początku agresji Rosji na Ukrainę nasze miasto jest schronieniem dla wielu uchodźców. Od samego początku też Bydgoszcz bardzo nas wspierała.  Udzieliła nam pomocy humanitarnej, a także finansowej. Dziękujemy za to wsparcie  – mówił Jurij Trenkin.
– Dziękuję w swoim imieniu oraz mieszkańców Bydgoszczy, bo to oni swoim zaangażowaniem przyczyniają się do wspierania mieszkańców Ukrainy – mówi Rafał Bruski.
Wizyta w ratuszu była też okazją do wręczenia naszym gościom Medalu Kazimierza Wielkiego, który Rada Miasta Bydgoszczy przyznała miastu Czerkasy w kwietniu 2022 roku. W imieniu rady medal wręczyła jej przewodnicząca Monika Matowska.

Przypomnijmy, że Czerkasy obok Krzemieńczuka to dwa miasta partnerskie Bydgoszczy na Ukrainie. Od początku agresji Rosji na ten kraj miasto oraz bydgoszczanki i bydgoszczanie włączyli się w pomoc obu miastom i ich mieszkańcom.
Nasze miasto przyjęło ukraińskich uchodźców. W Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym powstało jedno z największych w Polsce Centrum Dystrybucji Darów. Stworzone zostały m.in. Miejskie Centrum Obsługi Uchodźców z Ukrainy oraz Edukacyjny Punkt Informacyjny dla Uchodźców. Uruchomiliśmy Punkty Obsługi Uchodźców Wojennych z Ukrainy w Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej. Wspólnie z TMMB zorganizowana została też zbiórka pieniędzy na pomoc Ukrainie. Rada Miasta z inicjatywy prezydenta Rafała Bruskiego udzieliła 200 tys. zł finansowego wsparcia miastom partnerskim Bydgoszczy – Krzemieńczukowi i Czerkasom.