You are currently viewing Młodzi Czerkaszczanie przyjechali do Bydgoszczy, aby promować kulturę ukraińską

Młodzi Czerkaszczanie przyjechali do Bydgoszczy, aby promować kulturę ukraińską

11 września zastępca prezydenta Michał Sztybel gościł w ratuszu młodzież z miasta partnerskiego Czerkasy, która przyjechała do Bydgoszczy, by promować zrealizowane z rówieśnikami z Polski przedstawienie muzyczne o nazwie „Wodograj”. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach współfinansowania projektów mających szczególne znaczenie dla promocji i rozwoju współpracy międzynarodowej Miasta Bydgoszczy.

Młodzież z miasta partnerskiego Czerkasy przyjechała do Bydgoszczy po raz pierwszy. Na kilka najbliższych dni zaplanowali zwiedzanie naszego miasta. Zastępca prezydenta Michał Sztybel zachęcał do zwiedzania muzeów, malowniczych miejsc nad Brdą oraz zabytkowej części naszego miasta. Ukraińska młodzież przyjechała do Polski, żeby przygotować i wystawić na scenie, wspólnie z polskimi kolegami widowisko muzyczne pt. „Wodograj” ilustrowane piosenkami tragicznie zmarłego ukraińskiego artysty Wołodymyra Iwasiuka. Spektakl ma stanowić swoistą kompilację wspomnień, listów, wypowiedzi oraz informacji zebranych wcześniej przez uczestników projektu i dotyczących faktów z życia przedwcześnie zmarłego artysty. Organizatorem przedsięwzięcia jest bydgoskie stowarzyszenie Slavos – Słowiańska Pracownia Kultury i Dialogu. Ukraińskim Partnerem projektu Wodograj jest Studio Wokalne Caramel, działające przy Gimnazjum nr 31 w Czerkasach. W pracę nad widowiskiem zaangażowani byli również Aktorzy Czerkaskiego Akademickiego Ukraińskiego Obwodowego Teatru Muzyczno-Dramatycznego im. Tarasa Szewczenki w Czerkasach, Anżelina Iwanowa i Mychajło Kondratskyj.