You are currently viewing Ambasador Ukrainy z wizytą w Bydgoszczy

Ambasador Ukrainy z wizytą w Bydgoszczy

2023-11-07

Ambasador Wasyl Zwarycz gościł dzisiaj w Bydgoszczy. Podczas swojej wizyty nad Brdą spotkał się z przedstawicielami bydgoskich organizacji i fundacji, działających na rzecz pomocy Ukrainie, z Prezydentem Rafałem Bruskim a w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej na Starym Rynku otworzył regał z literaturą ukraińską. Ambasador gościł również na dwóch bydgoskich uczelniach: Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego oraz Wyższej Szkole Gospodarki.

Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy w Polsce uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym ze środowiskami działającymi na rzecz pomocy Ukrainie i Ukraińcom w Bydgoszczy. W spotkaniu udział wzięło wielu przedstawicieli organizacji i fundacji wspierających Ukrainę. – Jestem pod wielkim wrażeniem tego, jak wiele robicie dla moich rodaków i dla całej Ukrainy. – Cieszę się i gratuluję wam bardzo dobrej współpracy pomiędzy władzami miasta, samorządami a organizacjami oraz fundacjami. W imieniu prezydenta Ukrainy, rządu i społeczeństwa ukraińskiego chcę podziękować za waszą pracę, zaangażowanie i pomoc na rzecz naszych obywateli. Dajecie przykład człowieczeństwa, solidarności, wzajemnej pomocy i wsparcia dla całego wolnego świata. Życzę każdemu z was przede wszystkim pokoju, pomyślności, wytrwałości oraz pogody ducha – mówił podczas spotkania ambasador Wasyl Zwarycz.

Dyplomata spotkał się też z Prezydentem Miasta Rafałem Bruskim a w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej na Starym Rynku uroczyście otworzył „Ukraińską półkę z książkami”, regał z literaturą ukraińską. Ukraińska półka to inicjatywa Pierwszej Damy Ukrainy Ołeny Zełenskiej, która ma na celu udostępnienie Ukraińcom przebywającym w Polsce książek w ich ojczystym języku. Projekt jest realizowany we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Ukrainy, Ministerstwem Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, Ukraińskim Instytutem Książki oraz Ambasadą Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej. Otwarcie półki odbyło się dzięki pomocy i wsparciu Towarzystwa Naukowego Historii Dyplomacji i Stosunków Międzynarodowych, które m.in. przekazało do biblioteki książki ukraińskie. Wizyta Ambasadora Ukrainy była okazją do podziękowań za utrzymywanie dobrych relacji polsko- ukraińskich i spotkania ze studentami dwóch bydgoskich uczelni Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz Wyższej Szkoły Gospodarki.
Podczas spotkania z władzami UKW Wasyl Zwarycz przekazał podziękowania dla pracowników, studentów i wolontariuszy za pomoc okazaną mieszkańcom Ukrainy poszkodowanym w wyniku napaści Rosji na ich kraj. Po wybuchu wojny Uniwersytet realizował szereg działań pomocowych, m.in. zbiórka darów, pomoc na Dworcu PKP dla osób przybywających do Bydgoszczy czy też wsparcie finansowe. W obecnym roku akademickim 208 studentek i studentów z Ukrainy jest członkiem naszej akademickiej społeczności. 

Ambasador Ukrainy spotkał się również ze społecznością UKW. W Sali Senatu pojawiło się wielu ukraińskich studentów, dla których było to ważne spotkanie z przedstawicielem władzy ich Ojczyzny. – Jesteście przyszłością dobrych relacji polsko-ukraińskich. Zachęcam do budowania takiej przyjaźni z innymi studentami. Takie zawiązane więzi międzyludzkie, już się nie rozwiążą. My liczymy na Was, a Wy możecie liczyć na nas – powiedział Ambasador Wasyl Zwarycz. Nie brakowało też pytań o pracę Ambasadora, obecną sytuację studentów w Ukrainie i rosyjską propagandę. Po spotkaniu z pracownikami i studentami, Wasyl Zwarycz zwiedził też Muzeum
Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW. Ambasador gościł również w murach Wyższej Szkoły Gospodarki, gdzie spotkał się z władzami i studentami uczelni. Gość podziękował także za wsparcie prezydentowi WSG i jednocześnie Konsulowi Honorowemu Ukrainy w Bydgoszczy, Krzysztofowi Sikorze.

Dodaj komentarz